Zapalenie odbytnicy – przyczyny i leczenie choroby

Zapalenie odbytnicy – przyczyny i leczenie choroby
5 (100%) 1 vote

Zapalenie odbytnicy to choroba nieprzyjemna, która obniża standard życia chorego. Jej leczenie jest trudne i długotrwałe. Chorobę tę wywołuje stan zapalny błony śluzowej i często łączy się z poszerzeniem się kanału odbytu. Przyczyny tej choroby są wielorakie. Częstą przyczyną są wirusowe lub bakteryjne infekcje. Choroby odbytnicy często łączą się z chorobami zapalnymi jelit jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Mogą mieć też związek z działaniami medycznymi na przykład terapią antybiotykową lub leczeniem nowotworu zlokalizowanego w obrębie miednicy.

Objawy zapalenia odbytnicy utrudniają życie chorego. Pojawia się krew w stolcu. Częstym objawem jest ropny lub śluzowaty wyciek z odbytu. Choremu towarzyszy również nieprzyjemne uczucie niepełnego wypróżnienia i bóle odbytu.

W zależności od rodzaju infekcji, leczenie zapalenia odbytu polega na podawaniu antybiotyków, w przypadku infekcji bakteryjnych, leków przeciwwirusowych lub przeciwgrzybiczych. Niekiedy konieczne jest podawanie pod kontrolą lekarza niesterydowych leków przeciwzapalnych. Leczenie zapalenia odbytu łączy się także z poprawieniem nawyków higienicznych i dietetycznych chorego. Należy wprowadzić do diety pokarmy zawierające więcej błonnika oraz zwiększenie ilości spożywanych płynów. Szczególnie ważna jest higiena okolic odbytu. Okolice te należy dokładnie przemywać środkami znieczulającymi. Nie należy też używać papieru toaletowego i przestawić się na mycie okolic odbytu wodą.

Zapalenie odbytu jest chorobą nawracającą, dlatego ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i zachowań seksualnych aby nie doprowadzić do nawrotu choroby. Zapobieganie zapalenia odbytnicy polega głównie na zmianie diety. Należy spożywać więcej błonnika oraz unikać produktów uczulających. Istotne jest aby wypijać około 2 do 3 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Należy unikać stosowania środków przeczyszczających.

Jeśli podejrzewamy nawrót choroby należy unikać samodzielnego leczenia.