Maści i kremy doodbytnicze – Leczenie hemoroidów

Maści i kremy doodbytnicze – Leczenie hemoroidów
Oceń artykuł

Często pojawiającym się i wstydliwym problemem jest świąd odbytu. Łączy się on najczęściej z zapaleniem hemoroidów. Jednak przyczyn swędzenia odbytu może być wiele, na przykład infekcja pasożytnicza. Dlatego jeśli problem stanie się długotrwały nie należy go lekceważyć.

Ulgę może przynieść maść na pieczenie odbytu, która działa objawowo, jak również kremy lub czopki. Maści i kremy doodbytnicze dostępne są w aptekach bez recepty. Maść do odbytu ma za zadanie łagodzenie dolegliwości, działanie przeciwzapalne, ściągające, odkażające i znieczulające. Ponadto zmniejszają powstawanie obrzęków i poprawiają stan naczyń krwionośnych. Jeśli działanie maści doodbytniczej okaże się nieskuteczne, lub dochodzi do krwawień z odbytu, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Swędzenie odbytu często towarzyszy żylakom odbytu. W skutek zaparć, siedzącego trybu życia, przyjmowania zbyt małej ilości płynów dochodzi do nienaturalnego powiększenia hemoroidów. Objawem tego schorzenia są bolesne i obrzęknięte okolice odbytu. Jeśli zmiany nie są zbyt duże, sporą ulgę może przynieść, maść na hemoroidy, dostępna w aptece bez recepty. Maści stosujemy jeśli objawy świądu są nasilone. Przy łagodnym stanie choroby lepszym rozwiązaniem będą czopki. Dobrym sposobem jest krem na hemoroidy z lidokainą, która łagodzi pieczenie, ból i zwalcza stan zapalny.  Głównym składnikiem maści na hemoroidy są wyciągi roślinne, na przykład z nagietka, arniki czy kasztanowca, które działają przeciwzapalnie.

Kiedy jednak guzki zaczynają wypadać,  a ból staje się nie do zniesienia, skuteczne może okazać się tylko leczenie inwazyjne.

We wczesnym stadium choroby możemy sami sobie pomóc stosując domowe kremy do odbytu oraz innego rodzaju domowe sposoby na hemoroidy. Maść z nagietka można zakupić w aptece bez recepty. Z kolei maść z krwawnika można wykonać samemu przez wymieszanie suszu krwawnika z roztopionym masłem. Dobrym sposobem na hemoroidy są nasiadówki z mieszanek ziołowych, ciepłe kąpiele w olejkach o właściwościach przeciwzapalnych lub okłady z kostek lodu.