Choroby jelita grubego

Choroby jelita grubego
Oceń artykuł

Jeśli cierpimy na intensywne bóle brzucha, szczególnie w postaci skurczów lub mamy na przemian biegunki i zaparcia, nie można tych objawów lekceważyć gdyż mogą one wskazywać na choroby jelita grubego. Niepokój powinna wzbudzić również krew w stolcu i krwawienie z odbytu podczas wizyty w toalecie. Szczególnie niepokojącym objawem jest krwawa biegunka lub nietrzymanie stolca. Jest to wyraźny symptom aby jak najszybciej udać się do lekarza. Objaw ten może oznaczać, że jest to choroba Leśniowskiego i Crohna a nawet rak jelita grubego.  Obrzęk brzucha, któremu towarzyszy cienki stolec, może świadczyć o poważnej zapaleniu jelita grubego, gdyż jest to oznaka niedrożności jelita. Objawem, na który należy zwracać uwagę jest zażółcenie oczu, które może świadczyć między innymi o chorobie Crona. Objawem choroby jelita grubego może być niczym nie wyjaśniony, nagły spadek wagi. Podobnie niepokojące jest częste występowanie aft.

Powstanie bolesnego zgrubienia blisko odbytu, czemu towarzyszy gorączka i dreszcze, może oznaczać ropień odbytu.  Jest to schorzenie, którego nie można lekceważyć. Dotyka głównie mężczyzn, którzy mają siedzący tryb życia. Nieleczony wrzód może przeobrazić się w przetokę, która wymaga leczenia chirurgicznego. Szybko zdiagnozowany ropień odbytu zostaje nacięty przez lekarza w celu odsączenia ropy. W przypadku dużych ropni, konieczny jest kilkudniowy pobyt w szpitalu.

Silne bóle brzucha połączone z krwawą biegunką mogą ujawnić owrzodzenie jelita grubego. Jest to poważna choroba, która  daje wiele powikłań jak stany zapalne wątroby, stawów czy oczu. Może również prowadzić do nowotworu. Przyczyną owrzodzenia jelita grubego nie jest znana, jednak większość specjalistów łączy ją z niezdrową dietą krajów wysokorozwiniętych. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego uważane jest również za chorobę autoimmunologiczną. Owrzodzenie jelita grubego leczy się przy pomocy leków, które mają za zadanie złagodzenie objawów i remisję choroby, jak również zapobieganie powikłaniom.